Ünnepségsorozat a Petőfiben
A 2025. március 14-én 13 órakor kezdődött iskolánkban az 1848-as forradalom és szabadságharc 177. évfordulójának megünneplése. Az igazán forradalmi hangvételű ünnepi műsor méltó megemlékezés volt iskolánk névadójáról és a 48-as eseményekről. A Petőfis Pacsirták harsogva, nagy átéléssel énekelték a forradalmi dalokat.
Az ünnepségsorozat következő állomása Petőfi Sándor szobrának megkoszorúzása volt. Az osztályok képviselői egy-egy szál fehér szegfűvel emlékeztek iskolánk névadójára. Varga Csongor 8. a osztályos tanuló egy csodálatos szavalattal tette emlékezetessé a koszorúzási ünnepet. Iskolánk énekkara egy Kossuth nótával tette felemelővé az ünnepséget.
15 órakor ünnepségsorozatunk utolsó, s egyben legizgalmasabb pillanatához érkeztünk. Egy olyan emléktáblát avattunk fel újra, mely a feledés homályába merült, de hála nagyszerű elődeink leleményességének és kitartó munkájának, ismét méltó helyre kerülhetett az újonnan elkészített, 1955-ben felavatott örökségül hagyott emléktábla hű mása. S hogy mit is rejt a csodálatos márványtábla? A múltunk egy darabját. Ezen a napon emlékeztünk a neves elődökre, a táblán szereplő igazgatóra, pedagógusokra és tanítványokra 1730-ból és 1955-ből. Minden évforduló egy mérföldkő az életünkben, amely kifejezi, hogy honnan indultunk és hová jutottunk el. 70 év, az nem kevés történés, sors, munka és küzdelem a szebb jövőért.
A Gödöllői Petőfi Sándor Általános Iskola méltán tekintheti magát a már 1730-tól működő gödöllői iskola örökösének. Gödöllő város iskolatörténetének legrégebbi iskolája, amelyet a református egyházközség tartott fenn. 1 tanterme, majd 2, egy ludimagistere, oskolamestere volt, aki a kicsiket és a nagyokat egymaga tanította, 21 Ft-ot és természetbeni javadalmazást kapott. Már akkor is volt házirend, az iskola falára kifüggesztve, mint annak dísze. Abban az időben is voltak inspektorok, iskolafelügyelők, vizitátorok. Móricz Zsigmond, a XX. század legjelentősebb írója is járt iskolánkban, 1917-ben Gödöllőn, a Székesfővárosban az iskola vizsgaelnöke volt.
1928-ban volt a jelenlegi iskolánk elődjének felavatása és megnyitása. A későbbiekben az állam vette át az iskolák ügyét. 1948 a fordulat éve volt, közös igazgatás alá vonták Gödöllő valamennyi felekezeti és állami iskoláját. Nagy változást jelentett az iskolánk államosítása, ahol elsők között indult meg iskolánkban a szakrendszerű oktatás szaktantermek létrehozásával, pedagógusok kísérletezéseivel, matematika és orosz tagozattal, egységes tantervvel, 1400 tanulóval. Az összevont iskola első igazgatója Ádám Zoltán volt, majd a táblán is látható Epres János lett az igazgató. 1953-54-ben a gyereklétszám növekedése miatt már 2 iskolában folyt a tanítás, az Imre úti és az Alvégi iskolába az alsó tagozatos tanulók, a fiúk és lányok együtt jártak, míg a Szabadság téri iskola felső tagozatába csak a fiúk, az Imre úti iskola felső tagozatába csak a lányok jártak. 1955-ben Gödöllői Petőfi Sándor Általános Fiúiskola lett az új nevünk. Az apropót az adta, hogy Gödöllő városa Petőfi Sándor gödöllői emlékeinek megőrzésére szobrot állíttatott 1955-ben. Petőfi 1843-ban és 1845-ben is járt Gödöllőn barátainál, akiknek a háza falán a Petőfi utcában emléktábla örökíti meg Petőfi ott tartózkodását. 1955-ben ünnepelte az iskola fennállásának 225. évfordulóját is, 1500 tanulóval, 50 pedagógussal. Ekkor helyezték el a most avatásra kerülő tábla eredetijét a mai Református Líceum épületének falán.
1963-ban nyitotta meg kapuit a mai iskola épülete itt, a Munkácsy Mihály úton. A korábban leszerelt és feledésbe merült tábla újra méltó helyére került, köszönet érte a szervezőknek és azoknak, akik adományaikkal hozzájárultak e nemes cél megvalósulásához.
Az ünnepségen jelen volt Vécsey László, a térség országgyűlési képviselője, Dr. Gémesi György, Gödöllő polgármestere, Kaiser Péter, a Gödöllői Német Nemzetiségi Önkormányzat elnöke, mint volt petőfis diákok, Tóth Edit, a Dunakeszi Tankerületi Központ szakmai vezetője, Soós Lászlóné, Varga Ferenc és Gubáné Csánki Ágnes, volt iskolaigazgatók, Gödöllő általános iskoláinak igazgatói, volt tanítványok és leszármazottaik.
A volt tanítványok nevében Vécsey László, Dr. Gémesi György és Fábián Tünde emlékezett vissza a jó, öreg alma materre és tanáraira. A megemlékezést Farmosi László, hatvani költő, pedagógus és Debrei Mátyás, Karácsondon élő költő és zeneszerző lélekemelő előadása színesítette. A Hévízgyörki Aranyalma Hagyományőrző Együttes Kovácsné Toldi Ildikó vezetésével fergeteges Galga menti táncokat adott elő. Az ünnepségsorozat zárásaként Dr. Gémesi György látta vendégül az egybegyűlteket.
Hálás köszönet a Gödöllői Petőfi Sándor Általános Iskola nevelőtestületének és technikai dolgozóinak, akik heteken keresztül, időt és energiát nem sajnálva, lelkesen és kitartóan dolgoztak e jeles nap sikerességéért. Megérte. Igazi csapatmunka volt.
Köszönet iskolánk szülői osztályközösségeinek a finomabbnál finomabb sütemények felajánlásáért.
Köszönet a Gödöllői Petőfisekért Alapítvány elnökének, Ádám Adriennek a támogató együttműködéséért.
Ginczli Lajosné
igazgató
A műsorról készült videók iskolánk youtube csatornáján megtekinthetők:
március 15-i megemlékezés: https://www.youtube.com/watch?v=mSrhz0R3I6I
Petőfi-szobor megkoszorúzása: https://www.youtube.com/watch?v=_B3CpriI-8s
Táblaavató ünnepség: https://www.youtube.com/watch?v=mcxThK89u3I